Гюрза: опис, спосіб життя, отрута гюрза

Серед гадюки Гюрза займає особливе місце. Це найбільший і найнебезпечніший представник родини Гадюкова у фауні колишнього СРСР. Усі представники родини отруйні, а Гюрза - найпорожніша змія, знайдена в Росії. Крім того, Гюрза вважається однією з найбільш отруйних змій у світі.

За латиною, Гюрза називається Vipera Lebetina, як "Гадука могили". У Узбекистані її називають кока-ілан (зелена змія), в Туркменістані-Ат-Ілан (Кінська змія). В інших країнах Гюрза називається Східною або Левантською гадюкою. І сама назва "gyurza" - азербайджані. Це було в даний час корінням у науковій літературі.

Гюрза: Фото та опис

Залежно від підвидів та середовища проживання, розміри Gyurza коливаються від 95 до 160 см. Чоловіки Гюрзи більші та стійкіші, ніж жінки (це відрізняється від інших представників сім`ї, де більша самка). Гюрза тулуб масивний, хвіст короткий, голова різко обмежена від тіла. Кінець і сторона морди закруглені. Зіниця вертикальна. Усі інші представники родини мають невеликі щити в передній частині голови, в Гюрзі вся поверхня голови вкрита ребристими лусочками.

Гюрза: Фото та опис

Могила гадюка скромніша, ніж її родичі пофарбовані. Яскрава зигзагоподібна смуга на спині, як звичайна гадюка, вона не має. Загальний фон верхньої сторони тіла є від світлого до темно -сірого, іноді з синювальним відтінком. Малюнок сильно різниться, але зазвичай складається з плям, що тягнуться вздовж хребта і з боків тіла. Плями не яскраві, коричневі -. Легкий живіт, покритий темними плямами. Голова сіра, без малювання.

Хабітат Гюрзи

Хабітат Гюрзи

Гюрза широко поширений. Діапазон його середовища проживання охоплює Північну Африку (Марокко, Алжир, Туніс), деякі острови Егейського моря, Східного та Південно -Східного Малої Азії, Сирії, Йорданії, Палестини, Аравії, Ірак, Іран, Транкаказькі республіки, крім Абхазії, Південні райони Республіки Середньої Середньої Азії на Схід до Хорога та північного сходу до околиці Ходжента, Афганістану та північно -західного Індії на сході на Кашміру. На території Росії Гюрза зустрічається лише на південному сході Дагестану, погляд перелічений у Червоній книзі Російської Федерації.

Гюрза - типовий житель передгір`я та нижнього пояса гір. Тут він широко розповсюджено і найтрівномірніше. У тріщинах скель і під великими валунами він знаходить зручні місця для зимування, а на схилах Саєва та в гірських потоках - рясна їжа. Хурза часто зустрічається в річкових долинах. Це досить поширені та ініно -екранатори. Але в лісі зустріч з Гюрзою ви не можете боятися - вона віддає перевагу відкритим просторам. Високо в горах Гюрзи теж не можна знайти, максимальна висота, на яку вона піднімається, становить 1500 метрів.

На відміну від інших гадюк.

Гюрза -спосіб життя

Влітку Гюрза веде переважно сутінковий спосіб життя. У найактивніший період життя, коли інтенсивне харчування та розмноження (з кінця травня до кінця серпня) Гюрза для більшості його асортименту активна в сутінках. Вона добре бачить у темряві і може шукати здобич. У спекотні дні ці змії сховані від палючого сонця на деревах, в траві, в тріщинах скель, вибираючи тінисті та прохолодні ущелини. Активно повзати, вони починаються з початку сутінків. Восени та весни Гюрза полює протягом дня.

Залежно від середовищ існування та погодних умов, сплячка починається приблизно на початку листопада і закінчується в березні -квітня. Змії зими під камінням, у покинутих норах гризунів та інших хребетних, іноді в тріщинах лісових скель на самоті або до трьох осіб разом.

Що їсть Гюрза?

У деяких місцях в раціоні Гюрзи птахи переважають, в інших - ссавці. Отже, основою дієти Гюрзи в Центральній Азії є птахи - будь -яка птах не більша, ніж голуб не застрахований від нападу Гюрзи. Змія дурні в заростях, між камінням у самій воді, лежачи нерухомо у своєму притулку. Недбала птаха Гюрзи миттєво достатньо і міцно тримає зуби. Іноді птаха вдається вирватися з рота, залишаючи його пір’я, але трохи летячи, він падає мертвим. Змія не переслідує здобич. Ця функція, швидше за все, розвивалася з тієї причини, що розірвана птах відходить і падає, не залишаючи слідів, за допомогою якого змія може знайти здобич. Але якщо Гюрза проковтнув птаха, вона розташована в тіні чи притулку, щоб частина її тіла з грудкою їжею залишалася на сонці. Побаки змій лежать майже нерухомо протягом 3-4 днів, перетравлюючи їжу.

У деяких частинах діапазону ссавці переважають у меню Gyurza. Хамстарі, поля, домашні миші, жеребки, щури, туші, маленькі зайці - це далеко не повний перелік дієти Гюрзи. Іноді це ковтає найдивовижніших тварин - їжаки або дитинчата дикобраза. З рептилій Гюрзи в шлунку, маленькі черепахи, обдурені, жовті -пускові, лусочки, фаланкси можуть виявитися. Попередники в основному їдять молоді та голодні змії, не знаходячи іншу, смачнішу їжу

Знизуючи велику кількість різних гризунів на дорогах полів, ця змія приносить значну користь у сільському господарстві.

Репродукція

Гурцне спаровування відбувається у квітні травні, залежно від середовищ існування та погодних умов.У великих висотах змій, що живуть на великих висотах, шлюбний період починається трохи пізніше. Спаровування передує шлюбні ігри. Змії обмотують один одного і піднімають передню частину тіла на чверть своєї довжини. У липні вони починають відкладати яйця, продовжуючи це робити в серпні. З затяжною холодною весною, вихід зміток від зимування значно затримується, що призводить до пізнішої появи потомства.

Гюрза -спосіб життя

Одна змія, залежно від розміру, відкладається від 6 до 43 яєць. На півночі середовища проживання, де люди менші, кладка є найменшою, як правило, лише 6-8 яєць у них. Яйця Gyurza діаметром 20-54 мм, вагою 10-20 грам. Яйця Gyurza зазвичай лежать у занедбаних норах або порожнечах під уламками скель. Залежно від температури навколишнього середовища, розвиток яєць триває 40-50 днів. Для розвитку ембріона необхідна певна вологість. Було встановлено, що яйця поглинають вологу з навколишнього середовища і навіть незначно збільшують свою масу, але надмірна вологість призводить до появи яєць цвілі на шкаралупі пергаменту та до смерті ембріона. Gyurzes вилуплюється з яєць наприкінці серпня - вересень. Вони стають сексуально зрілими у віці 3-4 років.

Литня

Гюрза занурюється незабаром після виходу з зимування. На півдні від дальності вже в березні, на півночі квітня-травня. Частина змій залишає зиму дуже виснаженою, відсутність їжі ускладнює полювання змій, і вони, не накопичуючи достатньо поживних речовин. Погода також впливає на її умови. Раптове охолодження зменшує активність змій і штовхає линьку.

Готуючись до линьки, тіло змій відчуває ряд фізіологічних змін (помутніння щитів, що покривають очі, хворобливість рухів через порушення взаємозв`язку між старими лусочками та тілом). В результаті цього змії стають неактивними і сидять у притулках. Перший день після лиття Гюрзи все ще продовжує перебувати в притулку або брехні без руху поблизу місця, де екіпаж опускається (шкіра).

Важливою умовою для линьки є вологість. Ось чому змії залишаються на поверхні під час дощу, а після дощу існує багато свіжих творінь. З тієї ж причини, влітку та осінь, гюрзи зазвичай годують вранці. Перед тим, як скинути кришку старого рота, змії занурюються у воду або лежать на вологий ґрунт, під камінням пружин. Потім вони починають повзати в тріщинах між камінням або в траві, покритої росою. Вологі лусочки стають м`якими, еластичними, а змія легко відокремлює старий шар рогів на кінчику морди.

У природі дорослі гюрзи годують три рази на рік: після виходу зимових притулків, в середині літа (ця линька може бути не) і перед тим, як зимувати. Новонароджені гюрзи вперше кидають шкіру через кілька днів після вилуплення. Молоді люди проливаються до 8 разів на рік.

Вороги

Можливо, головний ворог Гюрзи - Варан - отрута змії взагалі не впливає. Іноді, ризикуючи вкусити, їх видобуть шакали, вовки, лисиці та очерет. З птахів Гюрц спійманий Серпантин та Степо Каньюк. Крім того, Gyurza, особливо молоді тварини, може стати жертвами інших змій.

Отрута Гюрза. Небезпека для людини

Сім`я Гадюкова представлена ​​найнебезпечнішими зміями. І зовнішній вигляд, внутрішня структура та звички цих рептилій свідчать про те, що вони мають грізну зброю - отруту, яку вони широко використовують як для їжі, так і для самостійного.

На відміну від "благородної" кобри, яка, зустрічаючись з людиною, зазвичай надуває капюшон і попереджає - "не торкайся мене", Гюрза має погану славу "підступної" змії. Ця потужна і дуже отруйна змія настільки впевнена, що якщо людина чи велика тварина поруч, вона не виявляє її присутності і не поспішає піти на пенсію, а колір і нерухомість роблять її майже невидимою. І якщо людина не помічає Гюрза і випадково шкодить їй, то він може отримати миттєвий укус.

Ліки для ревматизму та радикуліт готуються з отрути Гюрзи - Viprosal, гемостатичного агента - lebeox. Це незамінно для операції на губах. Після вживання цього препарату кровотеча припиняється протягом 1,5 хвилин. Використовуйте lebeox та при хворобі гемофілії.

Гюрза отрута в токсичності поступається лише Cobra Venom. Він має некротичний, геморагічний та коагуляційний вплив на кров, що спричиняє її рясні внутрішні втрати, некроз тканин та шок. Вплив на згортання крові є двофазною: судини тромбували в першому, фібриноген зникає у другому з крові, і повне нерелікування відбувається. Цей процес універсальної згортання крові виснажує постачання фібриногену та інших білків, що беруть участь у ньому (фактори згортання), внаслідок чого кров стає не виконаною і відбувається кровотеча - рани від укусу змії криваві, шкіра покрита синцями, кривавий набряк ураженої кінцівки розвивається, і крововиливи виникають, і крововиливи виникають у внутрішніх органах. Ця кровотеча сприяє "крововиливом" отрут, t.Е. речовини, які викликають руйнування стінок кровоносних судин. Жертва відчуває різкий біль, запаморочення, нудота. Часто укус закінчується смертю.

Сила впливу отрути Гюрзи на людський організм залежить від багатьох причин - від глибини проникнення зубів у шкіру, на місці укусу, кількості отрути, що потрапляє в рану, і від Звичайно, з фізичного та психічного стану жертви. Важливо знати, що реальна небезпека полягає в самодержаві.Що робити з укусом Гюрзи?

Основна та ефективна міра допомоги в укусі Гюрзи - це введення сироватки. Половину дози вводяться на три -чотири ін`єкції над місцем укусу. Решта сироватки вставляється в лопату (якщо укус був у руці) або сідницю (якщо укус у нозі). Має сенс ввести сироватку не пізніше години після укусу.

Ні в якому разі, коли гурза укуси, рану може бути припікати гарячим предметом, оскільки Гюрза має сильні отруйні зуби, які проникають глибоко в м’язову тканину, і припікання не в змозі знищити ефект отрути змії. Навпаки, утворюється парята, під якою тканина легко заражається, що ускладнює лікування. Приєднання може допомогти лише при укусі отруйних комах, наприклад, павуків, а потім лише в тому випадку, якщо це робиться відразу після укусу.

Перш за все, вам потрібно висмоктати кров з рани, негайно плювати.Отрута змій зі слини частково знищується, і людина не може бути отруєна ними, навіть якщо у нього болить зуби. Стиснути або смоктати кров не довше 5-8 хвилин. Після цього рекомендується зробити лосьйон із слабкого розчину калію перманганату, оцту або соди.

Можливо, слід проводити повну іммобілізацію кусеної кінцівки. Потерпілого отримують рясний напій (чай, Айран, вода). Але найголовніше - вам потрібно якомога швидше доставити жертву до лікарні.

За своєчасної допомоги жертва зазвичай відновлюється наступного дня.

Для лікування укусу gyurza використовується сироватка антигурза. У СРСР він почав вироблятися в 1930-х роках у Ташкенті, потім у Баку та Фрунзе (нині Бішкек). У Росії сироватка антигурца не виробляється, її потрібно придбати за кордоном. Антигурц -сироватка допомагає при укусі Гурзи, EFA та VIPER. Вона полівалентна. Але в той же час, по праву вважається, що при укусі гадюки недоцільно використовувати сироватку.

Статии на тема
LiveInternet